Rezultate bune la Turneul Internațional de Tenis de Masă de la Čoka

La Čoka s-a desfășurat Turneul Memorial de Tenis de Masă „Ištvan Sabo”, organizat de către Asociația de Tenis de Masă a Voivodinei și Serbiei. Evenimentul a fost susținut de către clublu de tenis de masă din loc.

La competiție au participat peste 200 de sportivi, la categorii diferite. Este vorba despre un turneu internațional, categoria A, care a reunit echipe din Ungaria, Muntenegru și Serbia. La acest turneu au participat și jucătoarele românce Teodora Miul, Emili Miul și Sara Trifon de la C.T.M. „Rapid” din Nicolinț (categoria cadetelor tinere), Mihai Dalea și Aleks Turcoane (categoria cadeților tineri).
Într-o luptă egală, Teodora Miul a cucerit locul al doilea și medalia de argint. În grupa a doua, Miul Emili a înfruntat-o pe Vanja Zlatanović de la C.T.M. ,,Miletić” și pe Nina Dačić de la C.T.M. „Barajevo”.
În faza grupelor, Emili Miul de la „Rapid” a ocupat primul loc cu două victorii categorice. Mai întâi a învins-o pe Nina Dačić cu 3:0 (pe seturi: 11-9, 14-12, 11-5), iar meciul disputat împotriva jucătoarei Vanja Zlatanović l-a câștigat cu 3:0 (pe seturi: 11-3, 11-5, 11-9).
Emili a demonstrat încă o dată că este o excelentă jucătoare de tenis de masă. În faza următoare, a învins-o pe Cristina Jula de la C.T.M. ,,Banatul” cu rezultatul de 3:2 (pe seturi: 11-8, 8- 11, 8- 1, 11-7 și 11-9). Din păcate, s-a oprit într-un meci interesant cu Victoria Varga de la C.T.M. ,,Čoka” de la care a pierdut cu 3:0 (pe seturi: 5-11, 3-11 și 6-11).
În faza grupelor, Sara Trifon le-a înfruntat pe Bala Janka și Bede Kata. În meciul cu Bala Janka de la C.T.M. ,,Senta” a învins cu rezultatul categoric de 3:0 (pe seturi: 11-3,11-5, 11-7). Cu același rezultat excepțional a învins-o și pe Bede Kata de la C.T.M. „Kanjiža” (pe seturi: 11- 3, 11-6, 11-3). Astfel, Sara Trifon a ocupat primul loc în grupă cu patru puncte. În faza preliminară a jucat împotriva Hanei Blaj de la C.T.M. „Čelarevo”, pe care învins-o cu rezultatul de 3:1 (pe seturi: 9-11, 10-12, 13-11, 10-12). În următorul meci, Sara Trifon a jucat contra Lanei Ferer de la C.T.M. ,,Čarnojević” care în momentele decisive a luptat cu mai multă atenție și a câștigat cu 3:2 (pe seturi: 11-9, 10-12,11-9,8-11, 11-4).