Echipele din Râtișor și Alibunar au obținut rezultate bune

Campionatul Național de Șah în sezonul 2021, în Liga Banatul, grupa Sud, a luat sfârșit. Anul acesta s-au întrecut 10 echipe, iar campionatul l-a câștigat echipa „Bora Kostić” din Vârșeț.
În finala de play-off pentru promovarea în rang s-au întâlnit echipele „Bora Kostić” din Vârșeț și „Pask” din Panciova. Vârșețenii au avut mai mult noroc și au învins cu rezultatul de 5,5- 2,5. Anul viitor echipa din Vârșeț va juca în Liga Voivodinei. În această ligă s-au întrecut și două echipe de șah din localitățile românești: „Unirea” din Râtișor și „Alibunar” din Alibunar.
Iată rezultatele din ultima etapă: „Borac” din Starčevo – „Pask” din Panciova 3:3; ,,Bora Kostić” din Vârșeț – „Alibunar” 4:2; ,,Covăcița” – „Biserica Albă” 3,5- 2,5; ,,Svetozar Gligorievici II” – „Unirea” din Râtișor 2,5-3,5. Echipa din Râtișor a fost formată din următorii jucători: Pau Voina, Nicolae Cotârlă, Ionel Coja, Milorad Kapelan, George Bălan și Petru Jurca.
Rezultatul întâlnirii dintre cluburile „Banatski Karlovac” și „Radnički” din Cuvin a fost de 3:3. În echipa din Banatski Karlovac a evoluat Ionel Ardelean din Alibunar, un cunoscut șahist român.
În clasamentul final echipa Alibunar a cucerit locul 6, iar „Unirea” din Râtișor s-a clasat pe locul 8.
A fost un campionat deosebit de interesant. Echipele au luptat cu înverșunare, iar în fiecare rundă s-au consemnat răsturnări de scor.